• Ratownictwo przedmedyczne

• Wzorem lat ubiegłych ,w zajęciach Ratownictwa przedmedycznego w roku bieżącym biorą udział uczniowie wszystkich klas I-III oraz ich wychowawcy i nauczyciele wspomagający.
          Zajęcia te cieszą się wielkim zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy brali w nich udział.

Dzieci często są świadkami sytuacji , w których konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy. Dzięki zdobytym wiadomościom i umiejętnościom mogą w sytuacji zagrożenia uratować komuś życie, a przyswojona wiedza i nawyki przydadzą im się także w dorosłym życiu. Ważne , by nie tracić głowy i bez wahania umiejętnie ratować poszkodowanego. Odpowiednio przeszkoleni uczniowie są równie wartościowymi ,, małymi ratownikami” co dorośli.

Uczniowie wykazują bardzo duże zainteresowanie, zaangażowanie i wiedzę w zakresie :

• oceny zagrożenia i zachowania własnego bezpieczeństwa
          • oceny stanu poszkodowanego, sprawdzenie przytomności
          • wzywania pomocy i tym samym znajomości numerów telefonów ratowniczych
          • sprawdzania oddechu i udrożnienia dróg oddechowych
          • ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha
          • wykonania 30 ucisków klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych ,jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha.

Dzieci posiadają świadomość, że niektóre umiejętności mogą ćwiczyć tylko i wyłącznie na fantomach.
          Nauczyciel prowadzący zajęcia współpracuje z fundacją WOŚP Jurka Owsiaka pozyskując materiały i pomoce do prowadzenia zajęć oraz hologramy na świadectwa dla młodych ratowników.

Przygoda z ratownictwem w klasach I-III SP 8 w Trzebini rozpoczęła się we wrześniu 2005 r. pod patronatem Fundacji Świat Dzieciom pod nazwą „ Serce na start” , a od 19 kwietnia 2007 r. w ramach programu realizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka „ Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Celem zajęć jest nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia życia. Udział w zajęciach biorą także dzieci niepełnosprawne w klasach integracyjnych na zasadzie dobrowolności pod okiem nauczyciela wspomagającego.

W marcu 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować" organizowanego przez fundację WOŚP.
          Spośród 250 szkół z całej Polski biorących udział w konkursie wyróżniono 10 placówek , z których prace konkursowe zakwalifikowały się do finału, który rozegrał się w stolicy. Jedną z nich była Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini.

3 czerwca 2017 r. do Warszawy pojechała grupa małych ratowników z klasy II c w składzie: Zuzanna Kubańska, Barbara Siata, Franciszek Stolarski, Igor Spuła oraz opiekun Małgorzata Fortuna, która nie tylko kibicowała swoim podopiecznym, ale razem z nimi brała udział w rywalizacji między zwycięskimi drużynami.
          Rywalizacja w Finale polegała na współzawodnictwie 10-ciu pięcioosobowych reprezentacji ratowniczych w konkurencjach łączących w sobie zajęcia ruchowe z wiedzą na temat podstawowych czynności ratujących życie przeprowadzonej w formie gry miejskiej odbywającej się na terenie miasta Warszawa.
          Uczestnicy pokonali trasę ponad 10 km pieszo oraz metrem lokalizując miejsca kolejnych zadań na mapie i w terenie.
          Po 6 godzinach zmagań wyłoniono zwycięzców. Uczniowie SP 8 zdobyli 6 miejsce wśród najlepszych ratowników w Polsce!
          Otrzymali fantastyczne nagrody: zestaw fantomów – 1 fantom Little Anne + 4 fantomy Mini Anne, tubę edukacyjną, plecaki od marki Play, niezbędnik pierwszej pomocy, gry edukacyjne „Było sobie życie. Pierwsza Pomoc” dla każdego członka drużyny, koszulki, odblaski, apteczki , puchar. Ale to nie wszystko ….
          Zostali zaproszeni do Warszawy , aby 3 września ( niedziela) z pozostałymi zwycięskimi szkołami , na stadionie Miejskim Legii Warszawa wprowadzić na murawę gwiazdy TVN i WOŚP, które rozegrały mecz charytatywny.
          W przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zwycięzcom towarzyszyli koledzy i koleżanki z klasy oraz rodzice i ich bliscy.

Udział w Wielkim Meczu 52-osobowej grupy z Trzebini to nie tylko towarzyszenie młodym ratownikom, którzy osiągnęli sukces w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „ Ratujemy i Uczymy Ratować” , ale to także udział w szczytnym celu. Dochód ze sprzedaży biletów na mecz został przeznaczony na zakup supernowoczesnej karetki dla dzieci Centrum Zdrowia Dziecka. Uczniowie naszej szkoły ,ich rodzice i opiekunowie oraz nauczyciele mieli w tym wydarzeniu także swój udział.